Atatürk Eğitim FakültesiProf.Dr. Ayla Oktay Okul Öncesi Eğitim Uygulama Birimi

Prof.Dr. Ayla Oktay Okul Öncesi Eğitim Uygulama Birimi

Genel Bilgiler

Prof.Dr. Ayla Oktay Okul Öncesi Eğitim Uygulama Birimi

 

Birim 36-72 aylık çocuklara kurumsal okul öncesi eğitim vermektedir. Bu yaş grubu çocukları tüm gelişim alanlarında destekleyecek, aile katılımlı eğitim programları uygulanmaktadır. 


TARİHÇE

Birim, 1985-1986 eğitim yılında Kurucu Rektör Orhan Oğuz’un talimatıyla "Okul Öncesi Eğitim Merkezi" adı altında Göztepe Kampüsü’nde faaliyete başlamıştır.

Merkez çalışmalarını 1996 yılında Haydarpaşa Kampüsü’nde açılan birimle iki kampüste sürdürmüştür.

2005 yılı itibari ile  Okul Öncesi Eğitim Uygulama Birimi olarak Atatürk Eğitim Fakültesi’ne bağlı olarak çalışmalarını Göztepe ve Haydarpaşa kampüslerindeki binalarında sürdürmüştür.

Prof.Dr. Ayla Oktay Okul Öncesi Eğitim Uygulama Birimi adı altında 2008 yılında Göztepe Kampüsü’ndeki birim Küme Sok.’daki binasına geçmiş; 2009 yılında Haydarpaşa Birimi de bu binaya geçerek tek birim halinde çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

 

VİZYONUMUZ

Okul öncesi eğitimin evrensel amaçları çerçevesinde, güvenli ve sevgi dolu bir eğitim ortamında 36-66 aylık çocuklarımızın gelişimsel özelliklerini, gereksinimlerini ve bireysel farklılıklarını göz önüne alarak, kendi potansiyellerini gerçekleştirebilecekleri;  geleceğin düşünen, sorgulayabilen, yaratıcı, üretken ve aydınlık yüzlerini yetiştirmektir.

 

MİSYONUMUZ

Çağdaş eğitim ilke ve değerleri ışığında,  MARMARA ÜNİVERSİTESİ deneyimi ve kadrosuyla,  okul öncesi eğitim alanında örnek uygulama modelleri oluşturmak; çocuk merkezli yaklaşımla, alanındaki yenilikleri eğitim ortamına taşımak;  yaratıcı, özgüveni yüksek, eleştirel düşünme becerilerine,  sorumluluk bilincine ve toplumsal değerlere sahip  bireyler için ailelerin de katılımının sağlandığı gelişimsel eğitim programları geliştirmek ve uygulamaktır. 

 

EĞİTİM FELSEFEMİZ

Yaşamın temelini oluşturan okulöncesi dönemde,  yapılan tüm eğitimsel çalışmaların öğrencilerimize anlamlı katıkılar sağlaması için eğitim  ilkelerimiz;

  • Gelişim(fiziksel, sosyal-duygusal, dil, bilişsel)  özelliklerini dikkate alarak, bireysel farklılıklarına uygun, eğitim programları geliştirmek ve eğitim ortamı düzenlemek,

  • Tüm gelişim alanlarında etkin destek sağlayarak ilköğretime hazırlamak,

  • Kendilerini özgürce  ifade edecekleri, saygı, sevgi, işbirliği, yardımlaşma, hoşgörü, paylaşma duygu ve davranışlarını geliştirecekleri demokratik  eğitim ortamları sunmak,

  • Öğrenci merkezli, aktif öğrenme ortamları oluşturmak,

  • Özgüven ve öz denetim sahibi olmalarını sağlayacak sosyal ve bireysel ortamlar oluşturmak, 

  • Yaratıcı, aktif deneyimler sağlamak,

  • Kendi yeteneklerinin farkında olan bireyler yetiştirmek,

  • Aileleri eğitim ortamına dahil etmek,

Yüksek kalite anlayışı içinde etkili bir uygulama ve değerlendirme sistemi geliştirerek uygulamaya koymak.

 

 

 

 

 

Bu sayfa Prof.Dr. Ayla Oktay Okul Öncesi Eğitim Uygulama Birimi tarafından en son 19.03.2015 12:11:24 tarihinde güncellenmiştir.